انجمن مدرسین ان ال پی و کوچینگ

نیت مثبت

یکی از پیش فرض های ان ال پی می گوید: در هر رفتار، یک نیت مثبت وجود دارد
آیا تا به حالا شده بخواهید رفتاری را در خود تغییر دهید ولی موفق به انجام آن نشده باشید؟ بسیاری از افراد سال های زیادی مبتلا به رفتار هایی هستند که مانع رشد و پیشرفت آن ها شده است و با وجودی که سلامتی، وجهه و روابط اجتماعی آن ها را تحت تاثیر قرار داده باز هم به رفتار عادتی ناسالم خود ادامه داده و قادر به تغییر و ترک آن نیستند.

فردی را در نظر بگیرید که مدت های مدیدی عادت سیگار کشیدن را دارد این رفتار او باعث شده که افراد خانواده او را کم کم طرد کنند و در نزد آن ها مقبولیت و محبوبیت کافی نداشته باشد، حتی ممکن است در جامعه نیز مورد اهانت قرار بگیرد و پذیرش خوبی در جامعه نداشته باشد و بیشتر، دوستانی پذیرای او باشند که مانند خودش رفتار سیگار کشیدن را دارند و همین مراودت با چنین جمعی خود عاملی بر تقویت این رفتار وی می باشد. شاید بارها تصمیم به ترک این رفتار گرفته باشد ولی مجددا به عادت قبلی خود بازگشته باشد و این برگشت او را از اهداف عالی خود باز می دارد و ناامیدی را در این فرد تشدید می کند و از دیدگاه ان ال پی ذهن او را برای ناامیدی، ناتوانی و شکست برنامه ریزی می کند.

رفتار دیگری که برای افراد زیادی عادت شده است پرخوری می باشد که منجر به چاقی شده و در بسیاری از موارد باعث از دست دادن سلامت فرد می شود. بسیاری از این افراد که با رفتار پرخوری دچار افزایش وزن شده اند به دفعات متعدد و با روش های مختلف سعی در کم کردن وزن خود داشته اند و حتی گرچه در ابتدا موفق بوده اند ولی مجددا به رفتار قبلی خود یعنی پرخوری و به تبع آن افزایش وزن بازگشته اند. حتی گاهی به وزنی بیشتر از وزن اولیه خود می رسند. به طور کلی تغییر رفتار یکی از مواردیست که ذهن خیلی از افراد را مشغول کرده است. ان ال پی (برنامه ریزی عصبی زبانی) یکی از روش هایی است که می تواند به تغییر رفتار یا به عبارتی تغییر عادت ها به ما کمک کند. یکی از پیش فرض های ان ال پی این می باشد که در هر رفتاری یک نیت مثبت (انگیزه مثبت) وجود دارد .
کنترل رفتارهای ما، در دست ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه ما می باشد. رفتار هایی که آگاهانه انجام می دهیم به عنوان مثال تصمیم می گیرم به دوستم زنگ بزنم، در سطح ضمیر خودآگاه ما می باشد، اما بیش از 85% اعمال و رفتارهای ما که اتوماتیک وار و عادتی می باشد (مانند نفس کشیدن، ضربان قلب، پرخوری، ناخن جویدن، سیگار کشیدن و…) در سطح ضمیر ناخودآگاه ما قرار دارد و بدون آن که نسبت به انجام آن رفتار ها آگاه باشیم، انجام می دهیم.
در ان ال پی یکی از اهداف ضمیر ناخودآگاه ما حفظ امنیت ما می باشد و برای حفظ این امنیت، در هر رفتاری یک نیت مثبتی وجود دارد. برای اینکه نیت مثبت را دریابیم به دو مثال قبلی باز می گردیم: فردی که عادت و رفتار سیگار کشیدن را دارد یکی از نیت های مثبت او که البته به ضمیرناخودآگاه او برمی گردد و خودش هم از آن آگاهی ندارد و با تکنیک های ان ال پی به آن پی می بریم ممکن است احترام باشد. شاید این فرد در کودکی شخصی را الگوی خود قرار داده که مورد احترام زیادی بوده و اکثرا یکی از اعضا و بزرگان خانواده بوده است و رفتار سیگار کشیدن نیز داشته است. این باعث می شود در ضمیر ناخودآگاه فرد مورد نظر ما که امروزه رفتار سیگار کشیدن دارد، این رفتار برابر احترام برداشت شده و این امر می تواند دلیلی بر انجام عمل و رفتار سیگار کشیدن او باشد. یا فردی که پرخوری دارد یکی از نیت های مثبت رفتار او می تواند به دست آوردن آرامش باشد و به دلیل کسب آرامش دست به رفتار پرخوری می زند‌.
با تکنیک های ان ال پی می توان به نیت مثبت این رفتار افراد (به عنوان مثال احترام و آرامش) پی برد. لذا برای تغییر رفتار اگر بخواهیم موفق باشیم باید با حفظ نیت مثبت، رفتار جدید را جایگزین رفتار قبلی و عادتی (یعنی سیگار کشیدن ،پرخوری و…) کنیم؛ یعنی با تکنیک های ان ال پی به فرد کمک می کنیم تا بتواند به جای سیگار کشیدن رفتاری را جایگزین کند که باز هم به نیت مثبتش یعنی احترام برسد.
اینکه خیلی از عادت ها و رفتارهای نامطلوب مجددا باز می گردند به این دلیل است که افراد به نیت مثبت توجهی ندارند و این یکی از اثرات بی نظیر ان ال پی است که با تکنیک های آن می توان رفتارهای عادتی باز دارنده از جمله سیگار کشیدن یا پرخوری یا … را درمان کرد بدون آنکه فرد آسیبی ببیند و یا بازگشت به رفتار قبلی داشته باشد.

رضا عمرائی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این پایگاه اینترنتی متعلق به انجمن مدرسین ان ال پی و کوچینگ می‌باشد.

© 2022 | تمامی حقوق محفوظ است | ایده پردازی و پشتیبانی فریلندکد